Unisex - kontroverzní nebo módní trend?

Unisex - kontroverzní nebo módní trend? 

Výrazný unisex se v módě objevil poprvé v roce 1968 a ke konci tohoto roku byl skloňovaný ve všech pádech častěji a častěji. V obchodních domech liberálních částí, tehdy poměrně konzervativních Spojených států, se začala objevovat oddělení unisex módy a ve výlohách se vyskytly pánské a dámské figuríny v totožných zvonových kalhotech a rolácích. Nynější mladá generace vyžaduje od společnosti rovnost a  je přirozené, že se spolu s tím zmenšují rozdíly v módě mezi pohlavími. Dovolím si tvrdit, že globálně se dámská a pánská část módního průmyslu slévá dohromady a určitě tomu pomáhá i trend one size módy. 

Sigmund Freud před několika lety shrnul postoj konzervativní společnosti ve svém výroku: “Když se seznámím s novým člověkem, úplně první rozdíl, kterého si hned všimneme je - jestli je to muž nebo žena a je pro nás přirozeným zvykem tento rozdíl s jistotou a bez váhání rozeznat. “ Ale je tomu stále tak? Všichni velmi dobře víme, co si normálně oblékáme, bez ohledu na naše bydliště, původ či věk. Muži nosí kalhoty, košile a mokasíny a ženy nosí šaty, blůzky a podpatky. Takto snadné to bylo už od toho okamžiku, kdy jsme spatřili světlo světa a začali ho vnímat. Celá století společnost diktovala, co a jak muži či ženy oblékají, ale unisex se za pomoci generace Zi přesto dostal do povědomí. Pro někoho je unisex omezením a někomu poskytuje nekonečné možnosti. 

21. století přineslo módě mnoho nových a osvěžujících změn, týkajících se udržitelnosti a zažitých konvencí při volbě “přiměřeného a správného” outfitu podle příležitosti. Mikinu a tepláky bychom si před pár lety oblékli doma nebo maximálně do přírody nebo na sport, to už je dávno minulostí. Například mikina se společenskou sukní nebo tepláky s lehkou hedvábnou blůzkou či sakem už dnes nejsou módním faux pas. Dnes je tento styling trendem, který nejen že jde s dobou, ale také poskytuje důležité pohodlí. Když si obléknete své oblíbené sako XXL sako pánského střihu, košili nebo mikinu, budete se cítit krásně i když se Váš den nevyvíjí tak, jak byste si představovali. Jinými slovy - bez ohledu na to, po čem sáhnete ve skříni, oblečení má kouzelnou moc navodit pocit spokojenosti a sebevědomí, a jestli se v něm cítíte fantasticky, určitě budete fantasticky i vypadat. Stejně jako další styly i unisex nám vytváří prostor k tomu, aby to kam jdeme bylo až druhořadé a na prvním místě bylo to, co máme na sobě. 

Nejznámějším příkladem unisex kousku v šedesátých letech minulého století se stal smoking, když talentovaný Yves Saint Laurent představil svou Le Smoking linii. Kousek, který dominoval výlučně v pánském šatníku, se během jednoho dne zabydlel také v šatníku žen a to v obou variantách - s kalhotami i se sukní. Svou největší proměnou prošel nedávno, když se velmi odvážně a rozporuplně začal na světových molech objevovat v pánské verzi se sukní

Velká většina unisex módy vycházela a stále vychází převážně s pánského oblečení, sice upraveného velikostně a s  přidáním revolučních materiálů, ale stále je to pánské oblečení upravené pro ženy. Nejzákladnější kousky z kategorie unisex oblečení - mikinu a košili bychom každá z nás ve skříni našla. Důvod je prostý. Obě jsou totální klasikou a zároveň ideální na styling podle pocitů a  nálady. Vynosíme je na běžné nošení s jemnými náušnicemi a teniskami nebo ve společenském duchu s okázalým náhrdelníkem a vysokými podpatky. Obě varianty jsou velmi pohodlné a zároveň stylové bez námahy. I toho se týká slavný výrok Oscara de la Renta:”Móda je o oblékání si toho, co je módní. Styl je o tom být sám sebou.” 

Držte sa v zdraví, moji milí!

S láskou vaša Jitka Klett

Zpět do obchodu